BUTİK KÜTÜPHANE

Türkiye’nin ilk Butik Sanat Kütüphanesi Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezinin faaliyete geçmesi ile birlikte şekillenmeye başladı ve 12 Aralık 2007 tarihinde Belediye Başkanımız Sayın Av. Selami Öztürk tarafından hizmete açıldı.

Kitap koleksiyonu ağırlıklı olarak sanat kitaplarından oluştuğu için başlı başına tüm sanatseverlerin ilgisini çekecek çeşitli sanat dallarına ait kitap ve dergiler bulunuyor. Çağdaş Sanat" çerçevesinde oluşturulan Butik Sanat Kütüphanesi’nde; sanat tarihi, sinema, tiyatro, resim, fotoğraf, mimari, müzik, sosyoloji, felsefe gibi alanlarda referans niteliği taşıyan kitaplar yer alıyor. Sanatseverler, yeni yayınlarla sürekli güncellenecek olan kütüphanede sanat, edebiyat, antika, hobi ve kitap konulu süreli yayınlar ile günlük gazeteleri de takip edebilecekler. Açık raf sistemiyle çalışan kütüphanede, isteyen okuyucular bilgisayardan istedikleri kitabın yer numarasına ulaşıp, kitaplarına kendileri alabilecekler veya raflar arasında rahatça dolaşarak istedikleri kitapları rahatça bulabilecekler. Ayrıca, internet erişiminin de bulunduğu kütüphanede, sanal müze turlarına çıkmak, sanat dünyasından haberlere ulaşmak da mümkün olacak.

Diğer kütüphanelerden bizi ayıran Kadıköylü sanatseverleri her hafta sonu ünlü yazar ve sanatçılarla buluşturuyor olmamız. Sanat kütüphanemiz performans gösterileri, interaktif söyleşiler ile minik bir sanat atölyesi olma yolunda ilerliyor.

Kütüphanemizde P.E.N Türkiye Merkezi ve EKOL DRAMA SANAT EVİ işbirliği ile edebiyat ve sanatın her dalı ile ilgili söyleşi, panel ve konferanslar düzenliyoruz.

 P.E.N Türkiye Merkezi ile Edebiyat Macerası söyleşi dizisini AHMET ÜMİT ve KEMAL ÖZER’le gerçekleştirdik. Geçtiğimiz 1 Mayıs'ta Emek ve Dayanışma günü nedeniyle "EDEBİYAT VE EMEK" konulu bir panel düzenlenmiştir. Konuklarımız Ataol Behramoğlu, Füsun Akatlı ve Tarık Günersel’di.

Ekol Drama Sanat Evi işbirliğinde TV, sinema, dizi, reklam oyunculuğu seçmeleri gerçekleştirildi ayrıca Ayla Algan ile ayda bir kez sahne sanatları üzerine çeşitli söyleşiler düzenliyoruz.
Sanat söyleşileri kapsamında; akademisyen - sanat eleştirmeni Kaya Özsezgin, müzik eleştirmeni EVİN İLYASOĞLU, opera sanatçısı NİYAZİ ÖLMEZ, sinema eleştirmeni ATİLLA DORSAY sinema sanatçısı TÜRKAN ŞORAY konuğumuz oldu.

EMRE KONGAR’ı “TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİ”, Gazeteci - yazar ORHAN KARAVELİ’yi  "CUMHURİYETE SAHİP ÇIKMALIYIZ", Gazeteci -yazar ALTAN ÖYMEN’i "ÖFKELİ YILLAR", Cumhuriyet gazetesi yazarları ÜMİT ZİLELİ&  MEHMET FARAÇ ‘ı " KARANLIKTAKİ TÜRKİYE", BANU AVAR’I "HANGİ DÜNYA DÜZENİ”  konulu konferansları ile ağırladık.

Yazar ELİF ŞAFAK, hikâyeci ve gezi yazarı BUKET UZUNER, yazar NERMİN BEZMEN, yazar İNCİ ARAL da ünlü konuklarımızdan birkaçı.

Kütüphanemiz hiçbir ön koşul aramaksızın herkese hizmet ediyor. Kütüphanemizde ödünç kitap verilmemektedir.