KADIKÖY BELEDİYESİ HALK VE ÇOCUK KÜTÜPHANESİ

GÖREV ve TANIM:

Halkın bilgi, eğitim, kültürel ihtiyaçlarına cevap vermek ayrıca, boş zamanlarını olumlu bir yönde değerlendirmeleri için uygun ortam ve olanakları karşılıksız olarak sağlamak;

 • Kadıköy'ün ekonomik sosyal, kültürel, tarihsel, turistik, teknolojik gelişmesi yönünde belge ve bilgileri toplayıp, düzenleyip hizmete sunmak, yaşayan ve yaşamayan bütün ünlülerine ilişkin bir bilgi merkezi gibi çalışmak;
 • Değerli varlıklarımız olan çocukları eğlendirirken eğitmek;
 • Çağımız teknolojisinin yakından tanınması ve kullanılması yönünde gerekli ortamı hazırlamak;
 • Kadıköy'ün hak ettiği bir bilgi merkezi olarak işlevini sürdürmek.

GENEL TANITIM:

Kütüphanemizde çocuk, yetişkin, ödünç verme, danışma, kulaklıkla müzik dinleme, fotokopi ve süreli yayınlar olmak üzere 7 adet bölüm bulunmaktadır.

Açık raf sistemi düzeni kullanılmakta bu da kullanıcılarımızın araştırmalarını kolaylıkla yapmasını sağlamaktadır. Ayrıca kullanıcı hizmetine sunduğumuz iki adet bilgisayar ile kullanıcılarımız katalog taraması yapabilmektedir; bu sayede  hem bizim kütüphanemizin dermesine hem de Caddebostan ve Muhtar Özkaya Kütüphanelerinin dermelerine kolaylıkla ulaşabilmektedirler. Yine kullanıcılarımız Kütüphanemize gelmeden Kadıköy Belediyesi Web adresinden e-kütüphane hizmetinden faydalanabilmekte ve araştırmalarını yapabilmektedirler.

Kütüphanemizdeki mevcut kitaplar ve diğer tüm belgeler manyetik donanım sayesinde korunmaktadır. Dolayısıyla, kütüphaneye girişte çanta, palto vb. eşyalar emanet alınmamakta, böylece kütüphaneye giriş ve çıkışlar serbestçe yapılabilmektedir.

Kütüphanemizde wireless vardır, dileyen kullanıcılarımız kendi bilgisayarlarıyla çalışma yapabilirler.

Çocuk Bölümü:  Dermemiz, yaş gurupları göz önünde tutularak hemen hemen her yaş gurubuna hitap edebilecek ve çocuklarımızın gerek zevkle gerekse de eğitimlerine katkı sunabilecek şekilde hazırlanmıştır. Öte yandan, Kütüphanemiz çevre okullar (İlköğretim okulları, Kolejler, Ana okulları) tarafından, randevu alınmak suretiyle (sabah 10.00 -12.00 saatleri arası) sık sık toplu halde ziyaret edilebilmekte, söz konusu bölümde personelimiz tarafından kütüphane ve işlevleri hakkında aydınlatıcı bilgiler de verilmektedir

Görme Özürlüler Bölümü:Kütüphanemizde görme özürlüler içinhazırlanmış ve çeşitli kitapların kayıtlı olduğu ses kasetleri mevcuttur.Dileyen ilgili kişiler, kulaklık vasıtasıyla söz konusu kitaplardanyararlanabilmektedir. Bu bölüm Sayın Müjdat GEZEN tarafından kütüphanemize bağışlanmıştır.

Ödünç Bölümü: İsteyen herkes Kütüphanemize üye olabilir. İlgili muhtarlıktan alınacak 1 adet ikametgah ve 2 adet resim üye olmak için gerekli evraklardır. Üye olan kullanıcılarımız istediklerinde sadece Edebi Türler (roman, şiir, deneme, hikaye, oyun vs.) olmak koşulu ile 3 adet kitabı 15 gün süreyle alabilmektedir. Referans kitapları (danışma kaynakları, sosyal bilimler, tarih vs.) ödünç verilmemektedir. Ayrıca hasta ve evden çıkamayan üyelerimizin de gerek personelimiz(evleri yakın olduğunda), gerekse de kendi yakınları tarafından ihtiyaçları karşılanmaya çalışılmaktadır.

Süreli Yayın Bölümü:Günlük 8 adet gazete alınıp kullanıcı hizmetine sunulmaktadır. Dileyen kullanıcılarımız gazete okurken aynı zamanda istediği CD veya kasetten (başkalarını rahatsız etmeden kulaklıkla) müzik dinleyebilmektedirler.

        
KİTAPLAR:

 • Danışma Kaynakları (Ansiklopediler, Sözlükler, Atlaslar, Yıllıklar, Kılavuzlar, Bibliyografya vb.)
 • Felsefe ve Psikoloji
 • Din Bilimler
 • Toplum Bilimleri
 • Dil ve Dilbilim
 • Doğa Bilimleri ve Matematik
 • Teknoloji
 • Sanatlar ( Resim, Heykel, Karikatür vs.)
 • Edebiyat ve Retorik
 • Coğrafya ve Tarih